0
Geri Git

SATIŞ SÖZLEŞMESİ

Bilet Antalya Satış Politikaları ( Kullanım Koşulları ve Satış Sözleşmesi )

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un (“Kanun”) 3 üncü maddesi uyarınca, Bilet Antalya ile ilgili tanıtıcı bilgilerin tümü, sitemizin “Hakkımızda” başlıklı bölümünde güncel şekilde yer almaktadır. Bilet Antalya olarak hedefimiz; biletinizi en kısa sürede, en kolay şekilde satın almanızı sağlamaktır. Aşağıdaki Satış Politikamızı ve Satış Sözleşmemizi, müşteri olarak sizi memnun kılacak ve biletantalya.com da satın alım süreci konusunda sizi bilgilendirecek şekilde tasarladık. Bu Satış Politikası ve Sözleşmemiz, Kullanım Koşullarımızın da bir bölümünü oluşturur. Web sitemize üye olarak ve/veya bilet alım işlemlerini gerçekleştirerek, Kullanım Koşullarını, Satış Politikası ve Sözleşme hükümlerini ve Gizlilik Beyanını okuduğunuzu, anladığınızı ve içeriklerini aynen kabul etmiş sayılacağınızı belirtir, satış politikası ve/veya sözleşme hükümlerinin aksine bir talebinizin ya da şikayetinizin olması durumunda, herhangi bir bilet alım işlemi gerçekleştirmeden ve siparişinizi onaylamadan önce, bizimle sitemizde belirtilen iletişim numaralarından iletişime geçmenizi öneririz. Sitemizden bilet satın alarak ve siparişinizi onaylayarak, işbu Sözleşme hükümlerine bağlı olduğunuzu kabul etmektesiniz. Dolayısı ile sitemizden bilet satın aldığınızda, tur/ etkinlik biletleri ile ilgili tüm sürece, prosedürlere ve işlemlere aşağıda yer alan Sözleşme hükümlerinin aynen uygulanacağını önemle belirtiriz. Ayrıca, siparişinizi onaylayarak; bileti satın almadan önce; *gerekli tüm bilgileri ve iletişim adreslerini * satın aldığınız bilete ve hizmete ilişkin tüm özellikleri ve ayrıca tüm vergiler dahil toplam bilet/hizmet fiyatını *Ödeme bilgileri *Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nin 15 (g) maddesine istinaden cayma hakkınızın olmadığını ve neticeten sözleşmede düzenlenen tüm hükümleri bildiğinizi yazılı olarak kabul, beyan ve taahhüt etmektesiniz. Siparişlerinizi onaylamadan önce, sizlerden onayınız kapsamında, yazılı şekilde ön bilgilendirme onayı alındığını ve ön bilgilendirme onayının işbu Sözleşmenin ayrılmaz bir parçası olduğunu ayrıca ve önemle vurgularız. İlaveten, işbu sözleşme ve ön onay ile “bilet satın alma siparişinizin onaylanması durumunda ödeme yükümlülüğü altına gireceğiniz” konusunda açık ve anlaşılır şekilde bilgilendirildiğinizi de önemle bilmenizi isteriz.

Bilet ile İlgili Şart ve Koşullar

1-Bilet Antalya, yetkili bilet satış acentesi olarak, biletini satın aldığınız turu /etkinliği düzenleyen “organizatör, etkinlik mekanı, kulüp veya tiyatrolar”( “Etkinlik Organizatörü”) adına bilet satar, ancak bilet fiyatlarını veya oturma yerlerini belirleme konusunda hak ve yetkiye sahip değildir. Ayrıca Organizasyon firması etkinlik / tur için uygun görmediği kişileri, bilet ücretini iade ederek etkinlik mekanına almama hakkına sahiptir. İşletme genel kuralları içerisinde giriş – çıkış işlemi yapmaktadır.
2-Biletler, internet, çağrı merkezi, gibi çeşitli noktalar aracılığıyla satılır. Tüm satış kanalları aynı biletleme havuzuna eriştiğinden popüler etkinliklerde biletler hızlı bir şekilde tükenebilir. Bazı durumlarda etkinlikten önce Etkinlik /Tur Organizatörü’nün kararı ile ilave bilet satışa çıkarılabilir ancak bu kapasite veya bilet mevcudiyeti konusunda herhangi bir kontrol gücüne sahip bulunmamakla birlikte bu kapsamda herhangi bir garanti de veremeyeceğimizi belirtiriz.
3-Etkinlik / Tur Organizatörü çeşitli sebeplerle etkinlikleri/ turları iptal edebilir veya tarihlerini değiştirebilir. Bu durumda uygulanacak prosedürü organizatör belirler ve duyurur. Etkinliğin/turun iptal edilmesinden ve/veya tarihinin değiştirilmesinden Bilet Antalya sorumlu olmayıp, Organizatör sorumludur. Bir turun/etkinliğin iptal edilmesi veya tarihinin değiştirilmesi durumunda Etkinlik Organizatörü'nden gerekli yetkiyi almamız şartına bağlı olarak bilet hamillerini söz konusu iptalden veya değişiklikten haberdar etmek için makul gayreti göstereceğiz.
4-Kural olarak, tüm bilet satışları kesindir. Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nin 15 (g) maddesine istinaden satın aldığınız biletlere dair cayma hakkınız bulunmamaktadır. Etkinliğin / turun iptali veya ertelenmesi durumunda, Etkinlik Organizatörü geri ödeme şartları konusunda bazı sınırlandırmalar getirebilme hakkına sahip olduğu gibi, programda değişiklik yapma hakkına da sahiptir. Bu kapsamda Bilet Antalya hiçbir sorumluluk üstlenmez.
5-Biletantalya.com üzerinden , tedarikçi firmalar tarafından sağlanan extra servisler için ( transfer,rafting, yat turu vs.) 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu’na ve Deniz Turizmi Yönetmeliği’ne istinaden taşıma yetki belgesi ve Karayolu & Deniz Yolu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası Genel Şartları , yüklenici firmaya ait olup, bu hizmetlerin belgelerinden ve içeriklerinden biletantalya.com sorumlu değildir.
6-Bilet Antalya, ilgili hizmet bedeli dışında, biletlere/ bilet satışlarına ve/veya tur / etkinliklere ilişkin olarak başkaca hiçbir yükümlülük, taahhüt ve sorumluluk altında değildir. Bilet Antalya’nın sorumluluğunun bu madde ile sınırlı olduğunu ve her ne nam adı altında olursa olsun, işbu maddedeki sorumluluk limiti dışında, Bilet Antalya’yı sorumlu kabul etmeyeceğinizi önceden kabul, beyan ve taahhüt etmiş sayılırsınız.
7- Bileti satın alarak ve siparişi onaylayarak, işbu sözleşme hükümlerini aynen kabul etmiş sayılırsınız. Bu şart ve koşulların tamamı Türk Hukukuna tabidir. Bilet Antalya; biletinizi satın almadan önce sözleşme hükümleri ve içeriği konusunda, tüm tüketicileri önceden bilgilendirmiş olup, bileti satın alarak ve siparişi onaylayarak, işbu sözleşmenin düzenlemeleri hakkında tarafınıza ön bilgilendirme yapıldığını da kabul etmiş sayılacağınızı ve bu maddenin yazılı delil vasfında ispat vasıtası olduğunu da belirtiriz. İşbu Sözleşmeden ve/veya hizmet ya da bilet satın alma işlemlerinden dolayı herhangi bir ihtilafın doğması durumunda, uyuşmazlığı öncelikle sulhen gidermeye çalışmak temel hedefimizdir.

Ticari Markalar ve Telif Hakları
www.biletantalya.com sitesinin tüm hakları ERS A.Ş ne aittir. Bu web sayfasında yayımlanan , yazılım, ürünler, logolar, bilgiler, raporlar, resimler, grafikler vb içerikler, ulusal ve uluslar arası kanunlar ile korunmaktadır. Bilgi ve materyaller kopyalanarak ya da bir kısmı değiştirilerek farklı biçimlerde kullanılamaz.


Üçüncü Parti Sitelere Verilen Bağlantılar
www.biletantalya.com, sitesinden direkt ya da dolaylı yoldan diğer sitelere bağlantı ( link) verilebilir. Bu bağlantılar bilgi vermek ya da reklam amaçlıdır. Kullanıcıların bu linklere bağlantı yapıp yapmaması tamamen kendi inisiyatifindedir. Bu nedenler kullanıcı , site üzerindeki linklerin kaynakları üzerinde Bilet Antalya’nın hiçbir kontrolünün bulunmadığını, linklerin gösterdiği web sitelerinin, kaynak, içerik ve materyallerinden sorumlu olmadığını kabul eder.

Kullanıcı Bilgileri Hakkında
www.biletantalya.com sitesinde, kullanıcıların dolduracakları üyelik ve bilgi formları bulunabilir. Bu bilgilerin doldurulması esnasında, kanuna uygun içerik kullanma ve bilgilerin doğruluğu sorumluluğu tüketiciye aittir. Biletantalya.com üyesi, kendisinin belirleyeceği bir kullanıcı adı ve parolaya sahip olur. Kullanıcı adı üyeye özeldir. Parola sadece kullanıcı tarafından bilinir. Şifrenin seçimi ve kullanılması kullanıcının sorumluluğundadır. Bilet Antalya , parola kullanımından doğacak problem ve zararlardan sorumlu değildir.

Hak ve Sorumluluklar
www.biletantalya.com sitesinde bulunan içerikler sürekli kontrol edilip , güncellenmektedir. Site içerisindeki bilgi ve fiyat hatalarından sorumlu tutulamaz, sayfalarında her türlü değişiklik ve yeniliği istediği anda yapma yetkisine sahiptir. Bu değişikliklerden doğabilecek hiçbir rezervasyon, satış veya bilgi hatasından dolayı sorumluluk yüklenemez. www.biletantalya.com sitesinin tüm hak ve içerik hakları saklıdır. Sitenin tüm hakları, sahibi olan ERS A.Ş’ye aittir. İzinsiz kullanım kanunlarla yasaklanmıştır.

×

YETKİLİ ACENTA SÖZLEŞMESİ

HÜNKAR TURİZM

 

YETKİLİ ACENTA SÖZLEŞMESİ

 

TARAFLAR

 

Tur Operatörü : HÜNKAR ULUSLARARASI TURİZM A.Ş.

 

Adres : Gülbahar Mah. Cemal Sururi Sok. Fatih İş Merkezi No:4 / D:10 (Profilo AVM Yanı) Mecidiyeköy / Şişli / İstanbul

 

(Bundan böyle HÜNKAR TURİZM olarak anılacaktır.)

 

Yetkili Acente : ...............................................................................................................

 

Adres : ...........................................................................................

 

(Bundan Böyle ACENTA olarak anılacaktır.)

 

1 - SÖZLEŞMENİN KONUSU

 

Sözleşmenin konusu Hünkar Turizm’in yurtiçinde ve yurtdışında hazırlamış olduğu hizmetlerin ve uçak bileti, araç kiralama gibi ürünlerin, Hünkar Turizm adına Acente tarafından komisyon karşılığı satılmasını ve bununla ilgili hizmetlerin ifasını kapsamaktadır.

 

2 – YÖNETMELİK, TALİMAT VE TARİFE HÜKÜMLERİNE UYMA

 

a) Acente, A, B veya C grubu resmi seyahat acentesi olarak mevzuatın özellikle Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB’ın öngördüğü her türlü şartları haiz olduğunu taahhüt eder.

 

b) Acente, Hünkar Turizm’in verdiği ve ileride vereceği yazılı talimat ve tarife hükümlerine aynen riayet etmeyi, rezervasyon yaptıracak müşteriler tarafından istenecek bilgi ve açıklamaları Hünkar Turizm’in nizam ve talimatlarına uygun olarak cevaplandıracağını kabul ve taahhüt eder.

 

c) Hünkar Turizm ile diğer seyahat acenteleri arasında akdedilebilecek ve Turizm Bakanlığı veya makamlarınca onaylanacak anlaşma hükümleri ve Hünkar Turizm’in idari, teknik, ticari, mali ve hukuki zaruretlere binaen verebileceği bu hususlardaki talimatları da Acente’nin Hünkar Turizm’in talimatlarına uyma yükümlülüğüne dâhildir.

 

d) Acente tarafından işbu madde hükümlerine aykırı hareket edilmesi halinde, Hünkar Turizm; uğradığı, uğrayacağı başkaca tüm zarar ziyanın tazminini, acenteden gayri kabili rücu olarak nakden ve defaten talep edebilecektir.


 

3 – FİYATLANDIRMA


1
 

a) Acente Hünkar Turizm’ in hazırlamış olduğu hizmet ve ürünlerin satışını yaparken, Hünkar Turizm’e ait sistemde mevcut olan otomatik fiyatlandırma ücretlerini uygulayacağını ve bunun dışında sözlü olarak dahi bir fiyat vermeyeceğini kabul ve taahhüt eder. Aksi davranışın tespit edilmesi halinde 2.madde son paragraf hükmü geçerli olacaktır.

 

b) Hünkar Turizm, acenteye bildireceği ücretleri, indirim oranlarını, satış ve hizmet politikasını ve uygulamalarını her zaman tek taraflı olarak değiştirme hakkına sahiptir. Değişiklikler bilgisayar sisteminde anlık olarak güncellenecektir. Acente, rezervasyon yaptıracaklardan Hünkar Turizm tarafından tespit edilen ücretlerden başka bir ücret isteyemez, alamaz ve iptal/iadelerde bedelden komisyon kesintisi yapamaz.

 

4 – YETKİLİ ACENTALARIN SORUMLULUKLARI

 

a) Acente, Hünkar Turizm’in yukarıdaki 3. madde gereğince kendisine kullanım hakkını verdiği sistem üzerinden satış yapacaktır. Kredi kartı mail-order sözleşmesi her rezervasyon için düzenlenecek olup, Acente kart sahibin ıslak imzasını ve kimlik fotokopisini almak zorundadır. Ayrıca Acente, sisteme bilgileri girdikten sonra voucher ve kayıt formundan ikişer nüsha yazıcı çıktısı alır. Bunların bir nüshası müşteriye verilir, “okudum” ibareli diğer nüshası kendi nezdinde muhafaza edilir. Acente, sistem ekranına ve belgelere tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olarak yazmak zorundadır. Yetkili acenta bu belgelerin aslını Komisyon Faturasına ek tutarak Hünkar Turizm’e gönderir.

 

Aslını kendi muhafaza etmek isterse imza yetkisine sahip acenta yetkilisi tarafından aslı gibidir damgalı, imzalı ve kaşeli evraklar da kabul edilecektir. Acente, satış sırasında müşterilere doğru ve eksiksiz bilgi vermeyi, gerçek dışı beyanlarda bulunmamayı ve bundan dolayı Hünkar Turizm’in doğacak maddi ve manevi zararlarını tazmin etmeyi kabul ve taahhüt eder.

 

b) Yetkili acenta sistem üzerinden gerçekleştirdiği satışları sistem sanalpos üzerinden veya havale yoluyla tahsil etmekle yükümlüdür. Yetkili acenta gerçekleştirilen satışların tahsilatını aynı iş günü içerisinde Hünkar Turizm’e ödemek ile yükümlüdür. Ödemesi yapılmayan rezervasyonlar Hünkar Turizm tarafından iptal edilecektir.

 

c) Yetkili acenta hizmet verdiği müşterisine kendi ünvanı ile doğrudan fatura keseceği gibi sistemde belirtmek kaydı ile Hünkar Turizm tarafından da fatura kesilebilir. Bu işlemi rezervasyonu tamamlamadan önce fatura ekranında belirlemesi gerekmektedir.
 

d) Acente tarafından alınan tüm belgelerin aslı (ya da acente tarafından aslına uygunluğu onanmış örnekleri), Hünkar Turizm tarafından istendiği takdirde, Acente ıslak imzalı bu belgeleri derhal (en geç ertesi gün teslim edilecek şekilde) Hünkar Turizm’e vermek zorundadır. Aksi halde, doğacak tüm maddi/manevi zararlardan Acente sorumlu olduğunu kabul ve taahhüt eder. Bu belge veya belgelerin yukarıda belirtilen şekilde

 

2

 

düzenlenmemiş ve/veya eksik düzenlenmiş olması nedeniyle Hünkar Turizm’in doğmuş/doğacak her türlü maddi ve manevi zararı acente tarafından tazmin edilir.

 

e) Acente, sistemde onaylanmamış rezervasyonlar ile eksik/yanlış bilgilerle yaptığı rezervasyonlar için rezervasyon sahibinin, Hünkar Turizm’in ve üçüncü şahısların uğrayabileceği her türlü zararı derhal ve defaten tazmin edecektir. Uluslararası Visa kurallarına göre yukarıda bulunan tüm evrak asıllarının müşterilere imzalatılması ve bu belgelerin 5 yıl süreyle saklanıp, talep halinde Hünkar Turizm’e ulaştırılması zorunlu olduğundan, Hünkar Turizm’in başkaca zararlarını tazmin hakkı saklı kalmak kaydıyla, Hünkar Turizm tarafından istenildiği halde gönderilmeyen ve ıslak imza ihtiva etmemesi halinde, satış tutarı acenteye borç olarak kaydedilecektir. Acente yukarıda öngörülen şeklin dışında satış yapmayacağını kabul ve taahhüt eder. Acente bu şartları gayri kabili rücu kabul ettiğini de taahhüt eder.
 

f) Acente ; Hünkar Turizm’in kendisine bildirdiği satış fiyatlarını uygulamak zorundadır, bunlarda değişiklik yapamaz ve Hünkar Turizm’in öngördüğü vadelerden daha uzun vadelerde satış yapamaz, Acente; Hünkar Turizm’in öngördüğü maksimum indirim oran veya tutarlarını aşan bir uygulama ile çalışamaz ve Hünkar Turizm’in öngördüğü kampanyaları, ürün bazındaki satış yönlendirmeleri uygulamak zorundadır.

 

g) Acente tarafından yapılan rezervasyon iptallerinde, hizmet başlangıç tarihine 30 gün kala yapılan iptallerde gezi bedelinin %30’u, 15 gün kala yapılan iptallerde gezi bedelinin % 50’ si, 14 – 0 gün kala yapılan iptallerde veya geziye habersiz katılmama yada uçak veya otobüsü kaçırma hallerinde ve gezi başlangıcından sonra isteyerek yahut istek dışı geziye devam etmeme hallerinde hizmet bedeli müşteriye iade edilmez. Herhangi bir sebepten dolayı vize çıkmaması vb. durumunda müşterinin ödediği ücretler alınan hizmet bedeli düşülerek iade edilir.

 

h) Yetkili Acenta vize için gerekli tüm evrakları eksiksiz olarak Hünkar Turizm’e iletmek ile yükümlüdür. Eksik, yanlış, sahte veya zamanında iletilmeyen evraklardan dolayı vize alınamaması halinde Hünkar Turizm’in herhangi bir sorumluluğu bulunmayacaktır.

 

5 – GRUP REZERVASYONLARI

 

a. Acenta grup rezervasyonlarında Hünkar Turizm’in acenta adına düzenlediği Müşteri-Acenta sözleşmesini grup başkanına imzalatmak ve sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadır. Grup rezervasyonlarında ekte bulunan tur programı sözleşmenin ayrılmaz bir parçasıdır.

 

b. Vize ile ilgili herhangi bir olumsuz yaşandığında Hünkar Turizm hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir. Ödenen ücrette hiçbir iade söz konusu değildir.

 

c. Grup rezervasyonlarında anlaşma sağlanan kişi sayısı, belirtilen tarihler ve uçak saatleri doğrultusunda hazırlanmıştır. Bu şartlarda herhangi bir değişiklik olursa paket tur fiyatında değişiklik yapılacaktır.

 

d. Ödeme Tablosu aşağıda ki gibidir.

 

3

 

1. Sözleşme imzalandığı tarihte tur kesinlenmiş sayılır ve %25 Kaparo alınır.

 

(İadesiz)

 

2. Tur hareket tarihine 1 ay kala toplam miktarın %75’i talep edilir.

 

3. Tur hareket tarihine 1 hafta kala toplam miktarın %100’ü talep edilir.

 

e. İptal ve İade Tablosu UÇAK BİLETİ HARİÇ aşağıda ki gibidir. Uçak bileti kesildikten sonra

 

iadesi söz konusu değildir (havayolu iade şartları göz önüne alınacaktır)

 

1. Hareket tarihine 30 gün ve üstü kala iptallerde %100 iade

 

2. Hareket tarihine 15 gün kala iptallerde % 50 iade

 

3. Hareket tarihine 7 gün kala iptallerde % 25 iade

 

4. Herhangi bir sebepten misafirimiz yerel havaalanından veya gidilen ülke havaalanından geri dönmesi halinde hiçbir iade söz konusu olamaz.

 

6 – ÖDEME TALİMATLARI

 

a) Acente, yapacağı nakit satışlara ilişkin ödemeleri satışın gerçekleşeceği gün içinde merkez muhasebe departmanının bildireceği banka hesabına EFT veya havale yolu ile gönderecek ve rezervasyonu öyle tamamlayacaktır. Tahsilatın gerçekleşmemesi halinde hiçbir koşulda rezervasyon tamamlanamayacaktır.

 

b) Acentenin yapmış olduğu satışlardan, rezervasyonun ödemesinin eksik kalan tutarların en geç müşterinin hizmeti/ürünü kullanmasından (yani otele giriş tarihinden) 15 gün öncesine kadar tamamlanmasının yapılması zorunludur. Aksi halde Hünkar Turizm’in başkaca hakları saklı kalmak kaydıyla, rezervasyon iptal hakkı olacaktır. Müşteri ile yaşanacak hukuki ihtilaflarda muhatap acente olacaktır.

 

c) Acentenin, bu sözleşme hükümlerine uygun olarak yaptığı hizmet ve ürün satışlarından alacağı komisyon oranı Hünkar Turizm tarafından değiştirme hakkı saklı kalmak kaydıyla, %8 ‘dir. KDV yüzde komisyona dahildir.

 

d) Vize masrafları, alan vergileri, ulaşım ücretleri, kıymetli evrak masrafları ve benzeri masraflardan komisyon verilmez.

 

6 – ACENTA DENETİMLERİ

 

a) Hünkar Turizm, Acentenin Hünkar Turizm ile ilgili faaliyetlerini, hesaplarını ve işbu sözleşme hükümlerine riayet edip etmediğini yetkili kılacağı personeli, bağımsız denetim kuruluşları ve müfettiş müşteriler aracılığıyla ile her zaman denetleyebilir.

 

b) Acente, Hünkar Turizm yetkililerinin ve Hünkar Turizm’in bildireceği bağımsız denetim kuruluşlarının denetleme sırasında isteyebileceği her türlü bilgiyi vermeye ve ilgili evrakı da ibraza ve imza mukabili kendilerine teslim etmeye mecburdur.

 

c) Ayrıca bu madde gereğince yapılacak/yaptırılacak denetimler sonucunda acente hakkında oluşturulacak rapor ve puanlamaların olumsuz olması halinde, Hünkar Turizm gerek gördüğü takdirde öncelikle acenteyi yazılı ve sözlü olarak uyarır, Acentenin

 

4

uyarılara rağmen iyileşme gözükmemesi halinde Hünkar Turizm sözleşmeyi tek taraflı olarak fesih etme hakkı dahil olmak üzere (maddi manevi tazminat talepleri de dahil olmak üzere) çeşitli yaptırımlar uygulama hakkını saklı tutar.

 

7 –İMZA SİRKÜLERİNİN TEVDİİ

 

İşbu sözleşmenin akdinde Acente;

 

a) Acentelik ilişkisinin bir sonraki yıl da devam etmesi halinde, ait olduğu yıl tasdikini haiz Ticaret Odası Faaliyet Belgesi her takvim yılının ilk günü içinde tevdii olunacaktır.

 

b) Acente hukuki statüsünde veya yetkili imzalarda değişiklik olması halinde bunu 2 iş günü içinde Hünkar Turizm’e yazılı olarak bildirmekle ve bu değişikliklere ilişkin yeni belgeleri de 6 iş günü içinde Hünkar Turizm’e ibraz etmekle yükümlüdür. Bu değişiklikler için önceden yazılı muvafakatinin alınmamış olması halinde Hünkar Turizm’in tek taraflı ve haklı nedenlerle fesih hakkı vardır.

 

8 – VERİMSİZLİK

 

“Verimsizlik”, acentelik ilişkisinin sözleşmenin geçerlilik süresi içinde dahi Hünkar Turizm’e derhal fesih hakkını tanıyan önemli sebeplerden biri olup, acentenin yeterli satış yapamaması halini ifade eder.

 

Bu anlamdaki yetersizliğin mevcut olup olmadığı aşağıdaki usul ve ölçüye göre tespit olunur:

 

Her yıl Şubat ayında, o İlçe veya şehirde bir önceki yılda gerçekleştirilmiş olan net (iadesiz/iptalsiz) acente satışlarının acente başına düşen aritmetik ortalaması tespit olunur. Bu ortalama değerin altında satış yapmış olan acentelerin satışları toplamının bahis konusu acenteler adedine bölünmesi suretiyle bulunan aritmetik ortalamanın %75’inin altındaki miktarda yapılan satış ile bu acentenin faaliyeti verimsiz faaliyet sayılır.

 

9 – SÖZLEŞMENİN SÜRESİ, SONA ERMESİ VE FESHİ

 

İşbu sözleşme imza tarihinden itibaren 1 yıl (bir yıl) süre ile geçerlidir. Sözleşme süresinin bitiminden en geç 30 gün (otuz gün) önce taraflardan birinin diğer tarafa sözleşmeyi sona erdirme istemini yazılı olarak bildirmemesi halinde sözleşme her defasında aynı şartlarla 1 yıl daha yürürlükte kalır.

 

Sözleşme aşağıdaki sebeplerle kendiliğinden sona erer:

 

a)Acentenin işletme belgesinin iptal edilmesi,

 

b)Gerçek kişi olan acentenin ölümü, medeni hakları kullanma ehliyetinden mahrum kalması,

 

c)Tüzel kişi olan acentenin iflası, tasfiyesi,

 

d)Acentenin işbu sözleşme hükümlerine riayet etmemesi

 

e)Hünkar Turizm’in sözleşmesel tek taraflı fesih hakkını kullanması.

 

Bu sözleşmenin yürürlük süresi içinde,

 

5

 

-Acentenin sözleşmenin şartlarını yerine getirmemesi (sözleşme ihlali),

 

-Acentenin sebep olduğu aksaklıkların Hünkar Turizm’in prestijini kırıcı mahiyet kazanması,

 

-Acentenin Hünkar Turizm’in güven ilişkisini zedeleyecek hareketlerde veya buna benzer davranışlarda bulunması halinde;

 

Hünkar Turizm, ayrıca bir ihtara gerek kalmaksızın acentenin satışlarını durdurabilir ve/veya hiçbir ihtar ve ihbara gerek kalmaksızın derhal hüküm ifade etmek üzere işbu sözleşmeyi feshedebilir. Hünkar Turizm’in tazminat hakkı saklıdır.

 

10 – SÖZLEŞMENİN SONA ERMESİNİN HÜKÜMLERİ

 

a) Sözleşmenin herhangi bir sebeple sona ermesi ile acentenin bütün borçları muaccel olur. Sözleşmenin sona ermesi halinde Acente, Hünkar Turizm’e henüz intikal ettirmediği tüm satış hasılatını derhal ödemeyi, Hünkar Turizm’den almış olduğu bütün menkul eşya ve kıymetli formları sona ermeyi takip eden 7 gün içinde Hünkar Turizm’e iade etmeyi, Hünkar Turizm’in acentesi olduğunu gösterir her türlü tabela, işaret, reklam, yazı ve ünvanları yine en geç 7 gün içinde kaldırmayı ve Hünkar Turizm’in acentesi olduğu intibasını uyandıracak her türlü beyan ve davranıştan kaçınmayı taahhüt eder.

 

b) Sözleşmenin herhangi bir nedenle sona ermesi halinde, Acente, Hünkar Turizm ile ilgili tüm belgeleri/evrakları vs. derhal Hünkar Turizm merkez Ofisine teslim edecektir.

 

c) Teminatın iadesi, acentenin yukarıdaki yükümlülüklerini zamanında ve tam olarak yerine getirmesinden sonra yapılır. Acentenin işbu yükümlülüğüne uymaması halinde, Hünkar Turizm bu sözleşme gereğince almış olduğu teminatları, fazlaya dair hakları saklı kalmak kaydıyla, derhal işleme koyacaktır. Sözleşmenin sona ermesi, Acentenin müşterilerine karşı olan yükümlülüklerini ortadan kaldırmaz.

 

d) Hünkar Turizm’in yazılı muvafakatı olmadıkça, sözleşme Acente tarafından üçüncü şahıslara kısmen veya tamamen devir ve temlik edilemeyeceği gibi fiilen bu sonucu doğuracak müsait uygulamalara da gidilemez.

 

13 – ACENTENİN OFİSİ VE ELEMANLARI

 

Acentenin ofisi, “..............................................................................................................” adresinde kaindir. Ofisin başka bir yere nakledilmesi durumunda Hünkar Turizm taşınma işleminden önce bilgilendirilecektir. Acentenin ofisi, Hünkar Turizm’in standartlarına uygun bir düzenleme ve dizayn içinde olmak zorundandır. Acente, Hünkar Turizm ile arasında doğrudan bağlantı sağlayacak olan modem hattı ve bunun gibi iletişim ağları için gerekli alt yapı ve teçhizatı oluşturacaktır. Acente, satış elemanlarının isimlerini Hünkar Turizm’a bildirecek ve bu konudaki değişiklikler ile ilgili Hünkar Turizm bilgilendirilecektir.

 

14 – ACENTENİN SIR SAKLAMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ

 

6

 

Acente, Hünkar Turizm’e ait her türlü bilgi, sistem, metod,sirküler ve evrakların gizlilik esasına göre üçüncü şahıslara aktarılmamasını sağlamakla yükümlüdür. İşbu madde hükmü sözleş-menin sona ermesinden sonra da geçerlidir. Acentenin aksi yöndeki davranışı halinde Hünkar Turizm’e 100.000 TL bedeli CEZAİ ŞART olarak ödemesinde taraflar mutabık kalmışlardır.

 

15 – HÜKÜMLER VE YÜRÜRLÜLÜK

 

a) Bu sözleşmeden doğacak ihtilaf halinde yetkili mercii, İSTANBUL Mahkemeleri ve İcra

 

Daireleridir.

 

b) Sözleşmenin maddeleri birbiri ile çeliştiği veya konu ile ilgili sözleşmede hüküm bulunmadığı takdirde Hünkar Turizm’in güncel uygulamaları ve talimatları geçerli olacaktır.

 

c) Bu sözleşmenin gerektirdiği her türlü harç, vergi ve resimler acenteye aittir.

 

d) Taraflar işbu sözleşmede tesbit olunan hakların kullanılmasında ve mükellefiyetlerin icrasında iyi niyet kurallarına uymayı ve basiretli bir tacir gibi hareket etmeyi taahhüt ederler.

 

e) İşbu sözleşme 15 maddeden ve 7 sayfadan ibaret ve iki nüsha olarak tanzim edilmiş olup, bir nüshası Hünkar Turizm’de diğer nüshası Acente’de kalmak üzere kalmak üzere .../.../....tarihinde imza ve teati edilmiştir.

 

İşbu sözleşme taraflar arasında daha önce akdedilmiş bulunan tüm sözleşme ve şartlardan üstündür.

 

HÜNKAR TURİZM ACENTA

 

EKLER

 

1)Kuruluşa ilişkin ticaret sicil gazetesini,

 

2)T.C.Turizm Bakanlığı Seyahat Acentesi İşletme Belgesi,

 

3)İmza sirküleri

 

4)Vergi levhası ( Yeni tarihli)

 

5)Ticaret Odasından alınan Şirket Faaliyet Belgesi (Yeni Tarihli)

 

6)Sözleşme 2 Nüsha Halinde tüm sayfaları kaşeli imzalı gönderilmelidir.

 

 

Kapat